Idrettselever om trening, skole og satsing på egen idrett

Flere av våre idrettselever satser på nasjonalt nivå innenfor sine idrettsgrener. Vi har plukket ut noen av de så du kan bli bedre kjent med noen av skolenes mestere.

Fem kjappe med idrett

For meg er det viktigste å ha det gøy og holde på med noe man liker å gjøre

Navn: Ine Tjørhom Hanssen
Klasse: 2IDB
Idrett: håndball

Håndballspiller. Foto. - Klikk for stort bildeIne i klasse 2IDB satser på håndball. Privat.
 1. Hvordan er det å gå på idrettsfag på Kvadraturen?
  - Det er veldig gøy å gå på idrettsfag på Kvadraturen. Her er det masse forskjellige idretter og sporter man får prøvd, og lærene er flinke til å lære bort. Alle blir inkludert her, og det passer for alle som liker å være i aktivitet.
   
 2. Hvordan klarer du å kombinere satsing samtidig som du går på idrettsfag (med breddeidrett som fokus)?
  - Det går veldig fint å kombinere idretten og skolen. Hvis det er noe jeg skal med håndballen får jeg forståelse av lærene som hjelper meg og kombinere det. Synes også det er veldig fint å ha breddeidrett. Er glad i å prøve mye forskjellig, og hadde jeg bare hatt håndball hadde jeg nok fort blitt lei.
   
 3. Hva er det som motiverer deg?
  - Det som motiverer meg er når man får til det man har lyst til på kamp og trening, og å kjenne på mestringsfølelse når man vinner som et lag.
   
 4. Hva er målet ditt fremover?
  - Målet mitt fremover er å prøve og komme så langt jeg kan innenfor min idrett og ha det gøy mens jeg spiller. For meg er det viktigste å ha det gøy og holde på med noe man liker å gjøre.
   
 5. Hvilke andre interesser har du på fritiden utenom trening?
  - Det går stort sett i håndball på fritiden, men hvis jeg ikke har det er jeg mye med venner.

Jeg har lyst til å bli den beste versjonen av meg selv

Navn: Christian Edward Gonzalez
Klasse: 2IDA
Idrett: basketball

Gutt som spiller basketball. Foto. - Klikk for stort bildeChristian driver med basketball ved siden av skolehverdagen. Privat.
 1. Hvordan er det å gå på idrettsfag på Kvadraturen?
  - Veldig fornøyd med alle aktivitetene vi gjør. Og klassemiljøet er veldig bra.
   
 2. Hvordan klarer du å kombinere satsing samtidig som du går på idrettsfag (med breddeidrett som fokus)?
  - Det blir to treninger om dagen, men jeg trives godt med det. Jeg klarer å skille morgentreningene på skolen fra kvelds treninger med basket slik at jeg kan fokusere på en ting av gangen.
   
 3. Hva er det som motiverer deg?
  - Jeg har lyst til å bli den beste versjonen av meg selv.
   
 4. Hva er målet ditt fremover?
  - Å komme på landslaget i basket.
   
 5. Hvilke andre interesser har du på fritiden utenom trening?
  - Liker å henge med venner og kjæreste. Og gaming.

Hver dag er variert og jeg får muligheten til å utfordre meg selv på nye ting

Navn: Malene Lauvland
Klasse: 1IDA
Idrett: turn

Turner. Foto. - Klikk for stort bildeMalene satser på turn. Privat.
 1. Hvordan er det å gå på idrettsfag på Kvadraturen?
  - Det å gå idrett på Kvadraturen gir er en spennende og gøy hverdag. Det er et veldig godt miljø mellom både elever og lærer. Hver dag er variert og jeg får muligheten til å utfordre meg selv på nye ting.
   
 2. Hvordan klarer du å kombinere satsing samtidig som du går på idrettsfag (med breddeidrett som fokus)?
  - Det å kombinere idretten på fritiden og på skolen kan være utfordrende. Jeg synes idrettslærerne på Kvadraturen har vært veldig flinke til å tilrettelegge øktene etter behov og følger hver elev godt opp. Dette har gjort det mulig for meg å ha en variert og gøy dag, samtidig som jeg kan satse på min idrett.
   
 3. Hva er det som motiverer deg?
  - Det som motiverer meg er resultatene man får og det å se at man utvikler seg som både utøver og person.
   
 4. Hva er målet ditt fremover?
  - Målet mitt som utøver er å utvikle meg og prestere så bra som mulig på fremtidige konkurranser.
   
 5. Hvilke andre interesser har du på fritiden utenom trening?
  - Jeg er veldig glad i å være ute, spesielt om vinteren da man kan stå på ski.

Jeg føler meg virkelig ivaretatt her

Navn: Noah Sebastian Ravnbø Franke
Klasse: 1IDB
Idrett: karate

Prisutdeling. Foto. - Klikk for stort bildeNoah konkurrerer i karate. Privat.
 1. Hvordan er det å gå på idrettsfag på Kvadraturen?

  - Det er dritt gøy! På grunn av alle fellesaktivitetene vi har sammen tok det ikke lang tid før folkene i klassen ble en stor vennegjeng. Kvadraturen og lærerne på idrettslinja er superhyggelig med oss og gjorde overgangen fra ungdomsskolen så lett og overkommelig som mulig. Jeg føler meg virkelig ivaretatt her.

 2. Hvordan klarer du å kombinere satsing samtidig som du går på idrettsfag (med breddeidrett som fokus)?
  - Selvfølgelig er det ikke det letteste, noen ganger blir kroppen litt ekstra sliten av en økt på skolen, som da gjør det litt vanskeligere å prestere bra på egen trening senere på dagen. Hvis dette skjer tar jeg heller og trener på en helgedag i stedet, for å sørge for at jeg får inn den trening jeg trenger for å kunne prestere bra i sporten min (det samme gjelder hvis jeg har hjemmearbeid fra skolen).
   
 3. Hva er det som motiverer deg?
  - Jeg ville nok sagt det er konkurranseinstinktet mitt og tanken om at jeg kan bli den beste hvis jeg trener hardt nok, som motiverer meg mest. Selvfølgelig også gleden jeg får av å holde på med sporten min.
   
 4. Hva er målet ditt fremover?
  - Å kjøre på helt til jeg får nok! Karate er den gøyeste sporten jeg vet om, men dessverre får den ikke så mye oppmerksomhet, i hvert fall ikke i forhold til sporter som fotball og basketball. Derfor er målet mitt fremover å gjøre det så bra jeg kan innenfor sporten min som mulig, men også holde fokuset mitt på skole og utdanningen min. Jeg vil komme så nærme toppen som mulig!
   
 5. Hvilke andre interesser har du på fritiden utenom trening?
  - Utenom trening liker jeg å for det meste å være ute med venner, kjæresten, slappe av, se på tv og game.

Hovedmålet mitt fremover er å gjøre det bra på skolen og en dag være en del av OL

Navn: Lana Weinberg
Klasse: 2IDB
Idrett: spydkast

Kvinne på podie. Foto. - Klikk for stort bildeLana i 2idb satser innenfor spydkast. Lana står til høyre i bildet. Privat.
 1. Hvordan er det å gå på idrettsfag på Kvadraturen?
  - Her lærer jeg nye ting og utfordrer meg selv.
   
 2. Hvordan klarer du å kombinere satsing samtidig som du går på idrettsfag (med breddeidrett som fokus)?
  - Jeg klarer det egentlig veldig fint. Å gå breddeidrett gjør at det ikke er så mye satsing akkurat på spydkast som også kan være ganske fint. Det gjør det lettere for meg og kombinere idretten min med bredden vi har her på skolen, det er ikke alltid like lett og kombinere skole oppgaver med treningene mine, men jeg prøver og sette det opp sånn at jeg får tid til alt.
   
 3. Hva er det som motiverer deg?
  - Jeg får motivasjonen min mye fra både mamma og pappa, men også søsknene mine som støtter meg å motivere meg på å stå på. Vennene mine har også støttet meg veldig mye, hvert fall etter korona-pandemien, da motivasjonen for å trene var nede.
   
 4. Hva er målet ditt fremover?
  - Hovedmålet mitt fremover er å gjøre det bra på skolen og en dag være en del av OL.
   
 5. Hvilke andre interesser har du på fritiden utenom trening?
  - Det er å være med venner, familie og reise.

Målet mitt fremover er å bli en av Norges beste brystsvømmere og få gullmedalje i NM

Navn: Mari Riiser Javnes
Klasse: 1idb
Idrett: svømming

Bilde bakfra av svømmer. Foto. - Klikk for stort bildeMari satser innen svømming. Privat.
 1. Hvordan er det å gå på idrettsfag på Kvadraturen?
  - Idrettsfag på Kvadraturen er spennende og litt krevende, man lærer og opplever mange nye idretter jeg ikke har vært borti. Jeg synes det er gøy å gå idrett fordi at man har mye aktivetet gjennom uka som jeg kan bruke i min egen idrett.
   
 2. Hvordan klarer du å kombinere satsing samtidig som du går på idrettsfag (med breddeidrett som fokus)?
  - Det er litt vanskelig fordi at jeg både har morgen treninger og kvelds treninger med svømminga i tillegg til trening på skolen. Men jeg prøver å balansere det litt for å la kroppen til vende seg til så mye mengdetrening. Også prøver jeg noen ganger å la treningen på skolen inngå i treningen på ettermiddagen.
   
 3. Hva er det som motiverer deg?
  - Det som motiverer meg er at jeg har lyst til å bli god, også er det samholdet i klubben.
   
 4. Hva er målet ditt fremover?
  - Målet mitt fremover er å bli en av Norges beste brystsvømmere og få gullmedalje i NM. Det er også og kanskje klare å kvalifisere meg til juniorlandslaget.
   
 5. Hvilke andre interesser har du på fritiden utenom trening?
  - Mine interesser på fritiden utenom trening er å være med venner.

Jeg liker at det er mye variasjon i treninga og at man får prøve mange forskjellige idretter.

Navn: Anne Rudjord Lorentzen
Klasse: 1idb
Idrett: friidrett

Friidrettsutøver. Foto. - Klikk for stort bildeAnne satser på friidrett. Privat.
 1. Hvordan er det å gå på idrettsfag på Kvadraturen?
  - Jeg syns det er veldig gøy å gå breddeidrett på Kvadraturen. Jeg liker at det er mye variasjon i treninga og at man får prøve mange forskjellige idretter. Har fått prøvd ut mange idretter som jeg aldri hadde prøvd ut hvis man ikke hadde gått på breddeidrett. Mye av det jeg lærer er også relevant for min idrett og som jeg kan bruke i min idrett.
   
 2. Hvordan klarer du å kombinere satsing samtidig som du går på idrettsfag (med breddeidrett som fokus)?
  - Det kan til tider bli litt travelt, med trening både på skolen og på fritiden. Men da er a viktig å finne en balanse og tilpasse treningsøktene litt etter hvordan kroppen føles. For min del går det nokså bra. Jeg liker at på skolen får jeg gjøre mye forskjellig og ha det gøy, mens på fritiden kan jeg fokusere på friidrett.
   
 3. Hva er det som motiverer deg?
  - Jeg har alltid synes at trening har vært gøy, og jeg gleder meg som regel til trening. Det er noe som holder meg motivert. Treneren min og de jeg trener med motiverer meg også. Ha gode venner å trene med hjelper også veldig på motivasjonen. Å bli så god som over hodet mulig, og nå målet mitt er også noe som motiverer meg.
   
 4. Hva er målet ditt fremover?
  - Mitt mål er å bli bedre og å perse (personlig rekord) på 800 meter. Målet er å klare å løpe under 2.20 (minutter) på 800 meter og å være med i junior NM.
   
 5. Hvilke andre interesser har du på fritiden utenom trening?
  - Mine andre interesser på fritiden utenom trening er å være med venner.

Det som motiverer meg er alle lagkameratene på både skolen og håndballen

Navn: André Hasleengen Skjelanger
Klasse: 1IDA
Idrett: håndball

Håndballspillere i kamp. Foto. - Klikk for stort bildeAndré satser innen håndball. Her ser du han i forsvar, venstre i bildet. Privat.
 1. Hvordan er det å gå på idrettsfag på Kvadraturen?
  - Veldig bra miljø, får lært nye ting rundt trening og utført nye øvelser og forskjellige sporter man ikke har vært på eller hørt om før.
   
 2. Hvordan klarer du å kombinere satsing samtidig som du går på idrettsfag (med breddeidrett som fokus)?
  - Får nok søvn og spiser nok etter en økt eller generelt hele dagen. Jeg tar det heller litt rolig hvis det enten har vært tungt på skolen eller håndballen sånn at jeg får prestert på begge treningene.
   
 3. Hva er det som motiverer deg?
  - Det som motiverer meg er alle lagkameratene på både skolen og håndballen. All lærdommen på skolen som gjør meg til en bedre utøver og det å kunne bli så god som mulig.
   
 4. Hva er målet ditt fremover?
  - Målet mitt er på bli så god som mulig og alltid kose meg med idrett og alt innenfor idrett.
   
 5. Hvilke andre interesser har du på fritiden utenom trening?
  - Være med venner, familie og kjæreste. Spilling er også noe som blir gjort på fritiden.

Målet mitt er å bli Norgesmester i styrkeløft

Aron Roaldsønn Haugen
Klasse: 1IDA
Idrett: styrkeløft

Gutt som trener. Foto. - Klikk for stort bildeAron satser innenfor styrkeløft. Privat.
 1. Hvordan er det å gå på idrettsfag på Kvadraturen?

  - Er en veldig gøy og spennende linje hvor du får mye variasjon i skoledagen med forskjellige turer og for eksempel berett-løpet vårt. Men er selvsagt mye skole, er det er jo en studieforberedende linje, men det er veldig gøy. Idretten gjør skoledagen mye enklere for om du skal ha en idrett du liker veldig godt den dagen, er det enklere å komme seg på skolen og ha ett positivt syn på skoledagen også, fordi du har noe å se frem til. Kort sagt kan bli litt mye til tider, men det er veldig gøy og spennende om man klarer seg gjennom det.

 2. Hvordan klarer du å kombinere satsing samtidig som du går på idrettsfag (med breddeidrett som fokus)?

  - Valget mellom helse og fitness hjelper veldig. Fordi om det er noe som du vet kommer til å påvirke treningen din positivt eller negativt kan du velge det som passer best. Feks: mye av ballspillene er jo cardio (kondisjon) og vil hjelpe blant annet til utholdenhet, og styrke små ledd, og hjelpe for kordinasjon, det og ha god kontroll på kroppen. Det vil hjelpe for min styrkeløft.

 3. Hva er det som motiverer deg?

  - Kan jeg ta hva dom helst da? Hva som motiverer meg til å gjøre det bedre akademisk eller på idrett? Jeg mener at disiplin er jo egentlig det man må ha for å prestere, men hva som motiverer er å se andre folk som har klart det jeg vil, og å ha en visjon om at jeg klarer det samme. Å se for meg at jeg har klart det jeg vil. 

 4. Hva er målet ditt fremover?

  - Målet mitt er å bli Norgesmester i styrkeløft og kanskje få Norgesrekorden i squat innenfor min vekt og aldersklasse.

Å gå på Kvadraturen idrett er bra

Mats Veåsen Karlsen
1IDA
Fotball

Portrett av gutt. Foto. - Klikk for stort bildeMats satser innenfor fotball. Karen Eikrem / Kvadraturen videregående skole.
 1. Hvordan er det å gå på idrettsfag på Kvadraturen?
  - Å gå på Kvadraturen idrett er bra, vi gjør mye gøy og varierte ting i idrettsfagene og det er mye fokus på det sosiale.
   
 2. Hvordan klarer du å kombinere satsing samtidig som du går på idrettsfag (med breddeidrett som fokus)?
  - Jeg klarer fint å kombinere fotball og breddeidrett fordi på idretten gjør vi mye som er bra for ting i fotball som man ikke gjør så mye av på treningene.
   
 3. Hva er det som motiverer deg?
  - Det som motiverer meg er at det er gøy.
   
 4. Hva er målet ditt fremover?
  - Målet mitt er å komme på A-laget.
   
 5. Hvilke andre interesser har du på fritiden utenom trening?
  - Jeg liker å være med venner også på fritiden.

Gå breddeidrett på Kvadraturen videregående skole

Vil du vite mer om hvordan det er å gå idrett på skolen vår? 26. januar er det åpen skole og da kan du ta turen innom for å lære mer om linjen fra våre elever og lærere. Allerede nå kan du lese mer om idrettsfag på våre sider om utdanningstilbud.